niedziela, 1 lutego 2009

Informacje o spotkaniach

Spotykamy się w każdy poniedziałki w Łódzkim Domu Kultury  
o godz. 19.03 (o numer sali pytaj w recepcji).

Spotkanie trwa dwie godziny i ma ściśle określony przebieg.

Spotkanie prowadzą wspólnie Gospodarz Spotkania i Przewodniczący, dbając o wytworzenie dobrej atmosfery, racjonalne gospodarowanie czasem, o to, by każdy uczestnik spotkania miał okazję się wypowiedzieć.

Każde spotkanie zawiera kilka stałych elementów:

  • Temat dnia  
    Na początku spotkania każdy proszony jest o krótką wypowiedź (2 - 3 zdania) dotyczącą tego tematu.
  • Sukces na co dzień 
    Podobnie, jak przy przedstawianiu się na początku spotkania, uczestnicy kolejno wstają i krótko opowiadają o swoim ostatnim sukcesie - najlepiej z okresu od ostatniego spotkania. Może to być jakiś drobiazg, ale rzecz, która autentycznie cieszy. Może być, oczywiście, także jakiś długofalowy sukces. Jest to odpowiedź na pytanie - z czego się ostatnio najbardziej ucieszyłem, jestem zadowolony Celem tego ćwiczenia jest przyzwyczajenie się do zauważania pozytywnych rzeczy w swoim życiu. Wkrótce staje się to nawykiem i okazuje się, że umiemy się cieszyć, z tego, co nas w życiu spotyka. Potem objawia się to nawet na zewnątrz: znajomi zauważają, że się częściej uśmiechamy. To są trwałe zmiany!
  • Mowy programowe 
    Jest to ćwiczenie przeznaczone dla osób, które pragną rozwijać umiejętność publicznego wypowiadania się, pokonywania tremy i składnego formułowania myśli. Są one przygotowane z wyprzedzeniem i mogą dotyczyć dowolnego tematu. Mowy programowe zwykle trwają od 3 do 6 minut i wygłaszają je ochotnicy.
  • Recenzja wspierająca 
    Mowa programowa jest recenzowana przez recenzenta, którego mówca sam wybiera. Obowiązuje zasada, że recenzja ma charakter wyłącznie wspierający. Oznacza to, że głównym zadaniem recenzenta jest podkreślenie, co mówca zrobił dobrze. Wychwycenie i zauważenie tego wszystkiego, co było godne pochwały. Recenzent wskazuje także, co w przyszłości można zrobić lepiej, aby rezultat był jeszcze lepszy. Nie wolno krytykować! 
    Jest to jedno z najważniejszych ćwiczeń w Klubie. Z jednej strony pozwala ono pozytywnie doładować mówców, którzy dzięki recenzji wspierającej czują, że są doceniani. To ich mobilizuje do dalszej pracy nad swoim rozwojem. Z drugiej strony recenzje wspierające to wyzwanie dla recenzenta. Wygłaszane mowy są różne, a zadaniem recenzenta jest wyszukiwanie w każdym wystąpieniu jak największej liczby pozytywów. 
     
    Opanowanie umiejętności recenzji wspierającej ma wpływ na nasze codziennie życie. Słuchając innych dostrzegamy więcej pozytywów, uczymy się przekazywać swoje uwagi w konstruktywny sposób, lepiej komunikujemy się z otoczeniem.
  • Łańcuszek Mówców 
    Łańcuszek Mówców jest doskonałą zabawą a jednocześnie potężnym narzędziem rozwijania osobowości. Przewodniczący spotkania wybiera pierwszego recenzenta, temat i mówcę, który ma za zadanie w ciągu 1 minuty wypowiedzieć się na zadany temat. Po wysłuchaniu recenzji mówca wyznacza następne osoby jako recenzenta i mówcę i wybiera dowolny temat jako zadanie dla następnego mówcy. Najbardziej na zewnątrz widocznym celem Łańcuszka Mówców jest doskonalenie umiejętności sprawnego publicznego wypowiadania się. Jest to wielki cel: zapanowanie nad lękiem występowania publicznego i nauczenie się swobodnego wypowiadania na dowolny temat przed grupą ludzi. Jest to już nie lada osiągnięcie samo w sobie. Łańcuszek Mówców to także okazja dla każdego uczestnika do częstego (również poza spotkaniami) zastanawiania się nad swoimi poglądami, celami, ideałami i systemem wartości, tak aby "wyrwany do wypowiedzi" wiedział co chce powiedzieć. Bo temat, który otrzymujemy w łańcuszku powinien być tylko pretekstem, okazją do wygłoszenia swoich własnych poglądów. Ścisłe przestrzeganie czasu wypowiedzi utrwala dyscyplinę mówienia: na temat, zwięźle i precyzyjnie, co jest szczególnie ważne dla osób mających tendencje do "rozgadywania się". Ważne jest, aby wszyscy uczestnicy dobrze rozumieli, że w wypowiedziach liczą się ich prawdziwe przekonania i odczucia. To tutaj mogą one być testowane. Również tutaj możemy testować swoje reakcje na zachowanie słuchaczy. Bycie sobą jest kluczem do poczucia własnej wartości i od nas tylko zależy, jak bardzo autentyczni zdecydujemy się być. Klub jest do tego doskonałym polem doświadczalnym.
  • Konkursy

    Konkursy są nieodłączną częścią życia klubowego. Na każdym spotkaniu wybierani są "najlepsi" w następujących kategoriach:

    1. Sukces Na Co Dzień,
    2. Mówca Programowy,
    3. Recenzent Mów Programowych
    4. Mówca w Łańcuszku Mówców,
    5. Recenzent w Łańcuszku Mówców

    Pojęcie "najlepszy" jest wprawdzie względne, ale zdecydowanie pomaga podnosić to wewnętrzne przekonanie "potrafię", na którym opiera się poczucie własnej wartości. Wybór "najlepszych" w Klubie jest o tyle obiektywny, że powstaje w wyniku tajnego głosowania na specjalnie przygotowanych kartach Często nagrody przypadają w udziale osobom mniej doświadczonym, które swoją autentycznością potrafiły ująć uczestników spotkania. Nagrodą dla zwycięzców jest uścisk Prezydenta i dyplom uznania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz