wtorek, 22 marca 2011

Sprawozdanie ze spotkania Klubu Akademii Mądrego Życia w dniu 21-03-2011

Spotkanie odbyło się w dość kameralnym gronie – było na nim zaledwie 8 osób. W tym Irena, która przyszła do klubu po raz pierwszy – zaproszona przez Zbigniewa. Niemniej spotkanie można zaliczyć do udanych.
Funkcje pełnili: Gospodarz : Ania
Przewodniczący: Zbigniew
Generalny Recenzent: Grzegorz
Mistrz Pozytywnego Myślenia: Wiesław
Mistrz Poprawnej Wymowy: Krysia
Mistrz czasu: Piotr

Tematem dnia było skupienie. W wypowiedziach przejawiały się dwa podstawowe wątki:
1. Wskazane jest całkowite skupienie się na wykonywanej w danym momencie czynności. Przynosi to zdecydowanie szybsze efekty w dążeniu do założonego celu.
2. Są osoby, które mają podzielną uwagę i potrafią wykonywać więcej niż jedną czynność w tym samym czasie, osiągając również efekty. Są to jednak wyjątki.

W konkursie Sukces na co dzień zwyciężyła Irena (pierwszy raz w klubie), która dzięki swej determinacji i sile wzroku została zaproszona przez kompozytora muzyki filmowej Henryka Kuźniaka na bankiet przeznaczony tylko dla ścisłego grona z okazji jego 75 urodzin.. Otrzymała od niego również kwiaty. Henryk Kuźniak skomponował m.in. muzykę do filmu Vabank Juliusza Machulskiego.

Do tematu dnia nawiązał również Zbigniew w swojej mowie programowej z cyklu Przekonaj. Przekonywał nas do poglądu opisanego w punkcie pierwszym. Zauważył, że pracownicy mogliby być o wiele bardziej wydajni, gdyby dano im czas na dokończenie jednego zadania przed zleceniem kolejnego. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Zademonstrował nam również dwa ćwiczenia na poprawę koncentracji opisane w książce Cezarego Kwiatkowskiego.
Pierwsze z nich wykonuje się siedząc na krześle, z łokciami opartymi na kolanach, dłonie złożone razem. Należy zamknąć oczy i wykonać 20 głębokich oddechów całkowicie się na nich koncentrując.
W drugim ćwiczeniu stoi się w niewielkim rozkroku, na lekko ugiętych nogach. Ręce opuszczone. Należy głęboko oddychać przez 20 minut mając zamknięte oczy.
Wg sprawdzonej przez Zbigniewa metody można to robić bez minutnika, bo i tak będziemy wiedzieć, kiedy upłynie owe 20 minut. – Kiedy wykonywał to ćwiczenie, pękła szklanka obwieszczając koniec czasu. Jeśli nie mamy zbyt wielu szklanek, to polecałabym jednak nastawić budzik 

Drugi mówca programowy – Wiesław wygłosił mowę na temat „Niezawisłości”. Rozważał w niej, czy słuszne jest mieszanie się innych krajów w sprawy rozgrywające się wewnątrz obcego państwa i opowiadanie się po którejś ze stron w politycznych rozgrywkach. Jako przykład dał aktualną sytuację w Libii, nawiązał jednak również do dawnych czasów, m.in. do interwencji w Czechosłowacji w 1968r. Wiesław mówił z dużą swadą i znajomością tematu. Nie opowiedział się jednak zdecydowanie ani za ani przeciw podobnym działaniom.

Choć obie mowy programowe były na wysokim poziomie, wygrał Zbigniew jako mówca oraz Krysia (czyli ja ) recenzująca mowę Wiesława.


Po mowach programowych Przewodniczący zarządził dwa krótkie ćwiczenia niespodzianki:
Były to „uściski na misia” wśród klubowiczów połączone z mówieniem komplementów, a potem podskoki w ramach poprawy kondycji fizycznej i rozluźnienia się.
Czy słyszeliście, że dla prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują dziennie co najmniej 8 uścisków? Dorosłym niewątpliwie też one pomagają, bo ćwiczenie to znacznie ociepliło atmosferę spotkania.

W łańcuszku mówców nagrody dostały się w te same ręce co w mowach programowych: Zbyszek za wypowiedź na temat „Więcej radości” i Krysia za recenzję mowy Grzegorza – „Mój najlepszy zegarek”.

Spotkanie podsumowali mistrzowie.
Wiesław wymienił kilka pozytywnych wypowiedzi jakie padły na spotkaniu: m.in., że nawet w trudnych okresach życia, trzeba szukać pozytywnych momentów i zdarzeń i doceniać je (z wypowiedzi Krysi) oraz że zdeterminowanym ludziom łatwiej realizować swoje marzenia (przykład sukcesu Ireny).

Krysia zauważyła, że poprawność języka w naszych wypowiedziach jest coraz lepsza. Niestety po raz kolejny wymieniła dwa rażące błędy, które trudno wyeliminować: mówienie „wyłanczam” zamiast „wyłączam” (czy widział ktoś „wyałancznik” ? ) oraz wymawianie np. klasycznom zamiast klasyczną czy drugom zamiast drugą. Czegóż jednak oczekiwać od klubowiczów, skoro w mediach podobne błędy są również nagminne?

Wg mistrza czasu nie mamy problemów, aby przestrzegać wyznaczonych norm czasowych.
Generalny Recenzent ocenił spotkanie na 7 punktów w skali od 1 do 10.

Na następnym spotkaniu tematem dnia będzie „Kicz”, a funkcje będą pełnić:
Gospodarz : Grzegorz
Przewodniczący: Piotr
Generalny Recenzent: Zbigniew
Mistrz Pozytywnego Myślenia: Krysia
Mistrz Poprawnej Wymowy: Wiesław
Mistrz czasu: wakat

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Krystyna Starnowska – sekretarz klubu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz